Mechanizm podglądu logów i alarmów pozwala przeglądać w kliencie graficznym Proliba logi generowane przez procesy batchowe na serwerze bazy danych. Procedury wywoływane na serwerze zapisują swoje logi do bazy danych i można je dzięki temu zobaczyć w kliencie graficznym. Dodatkowo oprócz zwykłych logów w tym samym module prezentowane są także tzw. alarmy. Są to krótkie informacje tekstowe informujące o błędach i niepokojących sytuacjach które zdarzyły się na serwerze bazy danych.
Do procedury podglądu logów mogą wejść tylko operatorzy którym nadano odpowiednie uprawnienia. Początkową konfigurację tego modułu należy rozpocząć od utworzenia testowego wpisu alarmu. Należy zalogować się na serwer z bazą danych a następnie wykonać polecenie:
[maxel@cpd1-PROLIB-db-2019 ~]$ /prolib/maxware/bin/prolib batch dodaj_log.p -param "-ETYKIETAl2,-LOGwersja_info,-ALARM"
Może to wykonać Informatyk w bibliotece lub Inżynier systemowy SygnitySBS.
Po wykonaniu tego polecenia należy zalogować się do Proliba do modułu Administrator i wejść do opcji Uprawnienia/Operatorzy, grupy, procedury i wybrać zakładkę Procedury
Następnie należy wyszukać procedurę pokaz_logi.w i nadać do niej odpowiednie uprawnienia. Sugeruję aby dodać do listy operatorów przynajmniej Bibliotekarza systemowego:
Następnie należy się przelogować i po uruchomieniu Proliba wejść do opcji Aplikacja/Lista logów. Należy kolejno przełączyć się na Alarmy i Logi. Na liście alarmów powinien się pojawić alarm z etykietą L2.
W kolejnym kroku należy skonfigurować uprawnienia szczegółowe. Należy wejść do modułu Administrator do opcji Uprawnienia/Operatorzy, grupy, procedury i wybrać zakładkę Procedury. Następnie należy wyszukać procedur o nazwach zaczynających się od alarm.
Podobnie jak w przypadku procedury pokaz_logi.w należy odpowiednio ustawić uprawnienia dla operatorów (np. Bibliotekarza systemowego):
Po ponownym przelogowaniu się podczas logowania się do Proliba powinno pojawić się okienko informujące o alarmie:
Gdyby takie okienko się nie pojawiło prosimy o kontakt z Inżynierem systemowym SygnitySBS.
Możemy w tym momencie skasować alarm klawiszem Usuń wpis loga. Był on potrzebny tylko do konfiguracji.
Mechanizm prezentacji logów i alarmów został poprawnie skonfigurowany.
Aby dodać kolejnego operatora należy dodać go do listy uprawnień do procedur: pokaz_logi.w, alarm_pokaz, alarm_usun_log i alarm_wylacz.